Saaremaa, Estonia +372 56499 602info@dreiman.eudreimann-oy Monday to Friday 08.00-17.00

 

 

Olles palkmaja omanik või siis potensiaalne ostja .

 

Hea oleks natuke teada puidu omadustest ja iseärasustest. Et hoida oma kodu korras ja vältida tulevasi kulutusi maja parandamiseks.

Mis on puit ?

Puit on rakuline materjal . Mille osad on Vesi , vaik , parkained (tanniin), tärklis , alkaloidid ja õlid mis hõivavad raku õõnsused , andes puidule värvi , lõhna , maitse , lagunemise vastupanu ja põlemisvõime. See on nagu meekärg mis koosneb põhiliselt surnud ,õõnsatest torukujulistest rakkudest.

Selline rakkude ehitus annab puule tema tugevuse , soojapidavuse ja omaduse enda sees hoida vett, hapnikku ja toitaineid.

 

Teie kodu kaks kõige suuremat vaenlast.

 

 Putukad ja seened.

 

Oma uues kodus tahaks ikka elada üksinda, mitte tülikate naabritega kes öösel puitu närides teie und segavad. Kuna puit on looduse üks osa , kuhu paraku kuuluvad ka putukad on möödapääsmatu nende kahjurite leviku piiramine teie vastvalmivas või vanas palkmajas.

 

Puitu kahjustavaid seeni on kolme liiki : hallitus , sineplekid , kõdunemine.

 

Hallitus ja sine toituvad toitainetest mis paiknevad puidu pealmisel kihil ja rakkudest mis paiknevad kuivamata multsil. Kuigi see pole palkkonstruksioonile kahjulik tekitab ta puidule inetu värvimuutuse mis siis varjeerub sinisest kuni valgeni.

Kõige tõsisemalt võib palkkonstruktsiooni kahjustada kõdunemine. Ta toitub puidu rakkude seintes olevatest tselluloosist ja ligniinist.

Mille tulemuseks võite näha pruuni värvusega murenevat puitu, mis võib levida terve puidu ulatuses kui ka sügavamatesse kihtidesse. Nõrgendades sellega puitkonstruktsiooni vastupidavust  , lõpptulemuseks hävitades puidu.

Kahjurite ja hallituse ennetustöödega

alustatakse juba palkmaja tootmise alguses. Alustuseks eemaldatakse palgilt koor, et kahjurid sinna alla elama ei tuleks. Kasutatakse ka tootmise käigus erinevaid aineid mis aitavad ennetada kas siis kahjurite , sine, hallituse teket ja levikut.

Palkmaja tootmise lõppfaasis või siis paigaldusel kasutatakse Sinesto B sine ja muude kahjustuste ärahoidmiseks või muud sarnast ainet  mis kantakse kogu puitkonstruktsioonile. Eemaldades sellega juba tekkinud sine või kahjurid. Juba tekkinud sine eemaldamiseks kasutatatakse Naatriumhüpokloriidi .

 

Väga tähtis osa maja hoolduse juures on

puidukaitse vahendite kasutus.Peale katuse ja uste ,akende paigaldust on soovitav katta maja puitu kaitsvate vahenditega et ennetada kahjurite ja puidu kahjustuste teket. Mõistlik on maja uuesti ülevööbata iga 3-5 aastatagant, et maja püsiks veel aastakümneid.See ei kaitse ainult putukate ja hallituse vaid ka päikese UV kiirguse ja ilmastiku eest. Soovitame kasutada looduslikke materjale et mitte kahjustada loodust.

Menu