Saaremaa, Estonia +372 56499 602info@dreiman.eudreimann-oy Monday to Friday 08.00-17.00

Saunad ja nende kasulikkus.

 

Saun ja tervis.

 

Kes meist ei oleks nädala vahetusel teinud sauna kas siis sõprade või perega koos. Veetnud mõnusalt aega kaminaruumis peale saunas käiku või siis külmal talve õhtul saunast õue lumehange hüpanud. Saun on midagi sellist mis peaks kuuluma ühe korraliku elamispinna juurde. Saun ei ole ainult ajaveetmis paika vaid saun parandab ja hoiab Teie tervist. Saun vabastab organismist ülejääke mis omakorda aitab kehal normaalselt elada. Mida siis saab saun Teie jaoks teha:

Parandab vereringet ja südametegevust.

Kiirendab ainevahetust ja põletab kaloreid.

Saun karastab ja tõstab immuunsüsteemi.

Regulaarne saunas käimine aitab ennetada lastel erinevaid haigusi (kõrvapõletik, külmetusi jne…)

Parandab ja tõstab vaimset tasakaalu ( tunnete vähem stressi peale saunas käiku, magate paremini jne…)

 

 

Ühesõnaga saunas käimine aitab Teile elada paremat ja stressivabamat elu.

 

Suitsusaun.

Mis siis on suitsusaun? Olemuselt on suitsusaun ülilihtne – seal on üks ruum, kus asub lava, korstnata kerisahi ja sellel pada sooja vee saamiseks ning enamasti ka teine ruum ehk esik riietumiseks Suitsu sauna erinevus tava saunast on see et  kütmisel tekkivaid suitsugaase ei juhita küttekoldest korstna kaudu ruumist välja. Kerisekivid on küttekolde kohal; leegid kuumutavad kive vahetult ja suits tõuseb otse läbi kerise ümbritsevasse ruumi. Osa suitsust võidakse saunaruumist õhuavade või luukide kaudu välja päästa. Suitsu saun sobib inimestele kes ei kannata väga suurt kuumust. Temperatuur suitsu saunas on kuskil 70 kraadi ümber. Tasub ka meeles pidada et saunas on seinad ja lagi nõgised. Laval istudes pole just kõige targem selga vastu seina toetada. Võib juhtuda et olete saunast välja tulles mustem kui sinna minnes. Suitsu saunas käimine ja selle omamine on enda ette kogemus, mida soovitan kindlalt järgi proovida.

 

Soomesaun.

Soomesaun on siis kõige tuntum sauna liik kus meist iga üks on korra elus käinud. Soome sauna iseloomustab lihtsus . Õhk on seal kuiv ja kuum. Sauna köetakse seni, kuni temperatuur on 65-95°C . Heas Soome saunas, mis on kõvasti köetud, kiirgab kuiv soojus kuumalt ahjukeriselt igale poole saunaruumi. Lühiaegse selles ruumis viibimise järel hakkab keha higistama. Niiskel õhul, mis higistamist ei soodusta, on omaduskutsuda esile intensiivset nahaerutust. Seepärast visataksegi kerisele leili ja tehakse sellega õhk niiskemaks. Veelgi tugevamat mõju nahale avaldab vihtlemine. Hästi köetud Soome saunas on leiliga tekitatud niiskus ainult ajutine. See kaob kiirelt ja õhk on kuiv nagu ennegi. Soome sauna omapäraks on kuuma kuiva ja niiske õhu vaheldumise võimalus.

Vene saun ehk leilisaun

Banja on puust majake nagu soome saungi. Vene saun köetakse ahjuga maksimaalselt 50°C ja visatakse siis nii palju leili, et tekivad paksud aurupilved. Soome saunaga võrreldes on vene saunas jahedam, kuid tunduvalt niiskem. Saunaskäimise protseduur on aga sarnane. Keha kuumutatakse mitu korda ja jahutatakse kas külma välisõhu, vee või lumega.

 

Aurusaun

Kaasaegne aurusaun on sarnane vene saunaga, sest seda kuumutatakse samuti 40-45°C, köetakse aga teisiti. Aurukatlas tekitatakse üleküllastatud veeaur, mis juhitakse torude kaudu saunaruumi, kus ta siis nähtavate pilvedena hõljub. Aurusaunas on temperatuur poole madalam kui tavalises saunas. Saunalisi ümbritsevad aurupilved on sageli rikastatud eeterlike õlidega. Kõrge õhuniiskuse tõttu võib niisugune kümblus olla vereringele koormav.

Aroomisaun

Aroomisauna erilisus peitub tervist tugevdavates taimedest ja ürtidest saadud looduslikke eeterlikke õlisid kasutades. Lõhna sissehingamisel töötab aju emotsioone kontrolliv piirkond. Teine viis, kuidas aroom saunalisele mõjub, on imendumine naha kaudu, avaldades füsioloogilist mõju. Tavaliselt lahjendatakse kaheksa tilka õli leilivette või tilgutatakse lavale või põrandale. Õigete vahekordade puhul saab saunaline tõelise elamuse osaliseks.

Infrapunasaun

Organismi kuumenemine infrapuna saunas stimuleerib higistamist ja mürkainete eraldumist. Infrapuna saunas käimist võib vaadelda, kui ühte osadieedist, mis viib organismist välja jääkained, programm organismi süvapuhastuseks. Ühe seansi kestvuseks on 30 minutit temperatuuril 45-50°C. Infrapunalained soojendavad keha 4 cm sügavuselt, kudede soojenemine kutsub esile loomuliku higierituse. Keha temperatuur tõuseb kuni 38,5°C , imiteerides loomulikku organismi reaktsiooni infektsiooni suhtes, sellele lisandub vastutegevus haigust tekitavate bakterite ning haiguste vastu. Infrapunasaunas erituvas higis on 80% vett ja 20% tahkeid aineid, selliseid nagu rasvkolesterool, toksiidid, happed. Võrdluseks: Tavalises saunas keha kuumeneb umbes 3-5 mm sügavuselt aga higi sisaldab kusagil 95% vett ja 5 % tahkeid aineid.

 

 

Menu